Hostinger AI Assistant 1.7.3 - en to it_IT translation catalogue (98 entries)

en: Action Failed. Try again or contact support. Apologies.
it_IT: Azione fallita. Riprova o contatta l'assistenza. Ci scusiamo.

en: Add an image inside my content
it_IT: Aggiungi un'immagine all'interno del mio contenuto

en: AI Content Creator
it_IT: Creatore di contenuti AI

en: AI may produce inaccurate information
it_IT: L'AI potrebbe produrre informazioni non accurate

en: AI-generated image
it_IT: Immagine generata dall'AI

en: An unexpected error occurred. Please try again or contact support.
it_IT: Si è verificato un errore imprevisto. Riprova o contatta l'assistenza.

en: Are you sure you want to replace your existing content with a new one ?
it_IT: Sei sicuro di voler sostituire il tuo attuale contenuto con uno nuovo?

en: Ask AI
it_IT: Chiedi all'AI

note: translators: %s: PHP version
en: Attention:
it_IT: Attenzione:

en: Balances depth and readability, engaging audiences and driving leads.
it_IT: Trova un equilibrio tra profondità e leggibilità, coinvolgendo il pubblico e guidando i lead.

en: Brewing content with magic
it_IT: Realizzazione dei contenuti con la magia

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: characters
it_IT: caratteri

en: Choose the length of generated content
it_IT: Scegli la lunghezza del contenuto generato

en: Choose the type of content that will be generated
it_IT: Scegli il tipo di contenuto da generare

en: Choose your desired emotional impact on readers
it_IT: Scegli l'impatto emotivo che desideri sui lettori

en: Clear chat
it_IT: Elimina chat

en: Clicking <b>Generate new content</b> will permanently delete your existing content and generate a new one on your recent inputs.
it_IT: Facendo click su <b>Genera nuovo contenuto</b> verranno eliminati definitivamente i contenuti esistenti e ne verrà generato uno nuovo in base agli input recenti.

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Content length
it_IT: Lunghezza contenuto

en: Content main idea
it_IT: Idea principale del contenuto

en: Content Type
it_IT: Tipo di contenuto

en: Create content
it_IT: Crea contenuto

en: Create Post with AI
it_IT: Crea post con l'AI

en: Create Your Content with AI
it_IT: Crea il tuo contenuto con l'AI

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Do you have any comments/suggestions to improve our AI tools?
it_IT: Hai commenti/suggerimenti per migliorare i nostri strumenti AI?

en: Edit as a draft
it_IT: Modifica come bozza

en: Edit prompt
it_IT: Modifica prompt

en: Effortless and time-saving
it_IT: Senza difficoltà e con risparmio di tempo

en: Enter at least 10 characters
it_IT: Inserisci almeno 10 caratteri

en: Example: website development, WordPress tutorial, ...
it_IT: Esempio: sviluppo di siti web, tutorial WordPress, ...

en: Excellent
it_IT: Ottimo

en: Formal
it_IT: Formale

en: Friendly
it_IT: Amichevole

en: Generate new content
it_IT: Genera nuovi contenuti

en: Hi, I'm your personal AI Assistant. You can ask me any questions you have regarding WordPress. I'm still learning, so sometimes can make mistakes. What questions do you have?
it_IT: Ciao, sono il tuo AI Assistant personale. Puoi farmi qualsiasi domanda tu abbia riguardo WordPress. Sto ancora imparando, quindi a volte posso commettere errori. Che domande hai?

note: Description of the plugin
en: Hostinger AI plugin for WordPress.
it_IT: Plugin Hostinger AI per WordPress.

en: How would you rate your experience using our AI Assistant plugin for content generation? (Scale 1-10)
it_IT: Come giudichi la tua esperienza nell'utilizzo del nostro plugin AI Assistant per la generazione di contenuti? (Scala 1-10)

note: Plugin URI of the plugin Author URI of the plugin
en: https://hostinger.com
it_IT: https://hostinger.it

en: I'm sorry, I didn't understand your question. Could you please rephrase it or ask something different?
it_IT: Mi dispiace, non ho capito la tua domanda. Potresti per favore riformularla o chiedere qualcosa di diverso?

en: If you skip this part, AI will automatically generate keyword suggestions after you generate the content
it_IT: Se salti questa parte, l'AI genererà automaticamente suggerimenti di parole chiave dopo aver generato il contenuto

en: Insert this image inside content
it_IT: Inserisci questa immagine all'interno del contenuto

en: Keywords
it_IT: Parole chiave

en: Leave feedback
it_IT: Lascia un feedback

en: Let us know more about your content idea. For example: Article about how to use WordPress to dive into website development including tutorials how to use it in a simple way...
it_IT: Facci sapere di più sulla tua idea di contenuto. Ad esempio: articolo su come utilizzare WordPress per immergersi nello sviluppo di siti web, inclusi tutorial su come utilizzarlo in modo semplice...

en: Let us now more about your post idea. Share more details for better results
it_IT: Parliamo ora di più della tua idea di post. Condividi più dettagli per risultati migliori

en: Long
it_IT: Lungo

en: Main topic
it_IT: Argomento principale

en: Medium
it_IT: Medio

en: Meta description
it_IT: Meta descrizione

en: Meta descriptions offer concise page summaries in search results, aiding user understanding before clicking.
it_IT: Le meta descrizioni offrono riepiloghi concisi delle pagine nei risultati di ricerca, aiutando l'utente a comprendere prima di fare click.

en: Neutral
it_IT: Neutrale

en: Optional
it_IT: Opzionale

en: Personalize your content
it_IT: Personalizza i contenuti

en: Please note that all chat messages will be permanently deleted. This action cannot be undone. Proceeding will result in the removal of all messages from this chat session.
it_IT: Tieni presente che tutti i messaggi di chat verranno eliminati definitivamente. Questa azione non può essere annullata. Procedere comporterà la rimozione di tutti i messaggi da questa sessione di chat.

en: Poor
it_IT: Scarso

en: Press Enter key to finalize a keyword
it_IT: Premi il tasto Invio per finalizzare una parola chiave

en: Publish
it_IT: Pubblica

en: Rate your experience
it_IT: Valuta la tua esperienza

en: Restart chatbot
it_IT: Riavvia il chatbot

en: Send
it_IT: Invia

en: SEO keywords improve web content visibility on search engines like Google by being relevant and naturally placed
it_IT: Le parole chiave SEO migliorano la visibilità dei contenuti web sui motori di ricerca come Google essendo pertinenti e posizionate in modo naturale

en: SEO-friendly content
it_IT: Contenuti ottimizzati per la SEO

en: Set featured Image as thumbnail
it_IT: Imposta l'immagine in primo piano come miniatura

en: Share Your Experience
it_IT: Condividi la tua esperienza

en: Short
it_IT: Corto

en: Sorry, the AI Chatbot is currently unavailable. Please try again later.
it_IT: Siamo spiacenti, il Chatbot AI non è al momento disponibile. Riprova più tardi.

en: Thank you for your feedback
it_IT: Grazie per il tuo feedback

note: translators: %s: PHP version
en: The Hostinger AI plugin requires minimum PHP version of <b>%s</b>.
it_IT: Il plugin Hostinger AI richiede una versione minima di PHP di <b>%s</b>.

en: There was an error with your request. Please try again.
it_IT: Si è verificato un errore nella richiesta. Riprova.

en: These keywords can help your article and website rank higher in search engines. You can input up to 5 keywords.
it_IT: Queste parole chiave possono aiutare il tuo articolo e il tuo sito web a posizionarsi più in alto nei motori di ricerca. Puoi inserire fino a 5 parole chiave.

en: To unlock the exclusive features of <b>Hostinger AI</b>, you must possess a unique API token, which is exclusively provided to Hostinger clients
it_IT: Per sbloccare le funzionalità esclusive di <b>Hostinger AI Assistant</b>, devi possedere un token API univoco, fornito esclusivamente ai clienti Hostinger

en: Tone of voice
it_IT: Tono di voce

en: tones selected
it_IT: toni selezionati

en: Trustworthy
it_IT: Affidabile

en: Unknown error code.
it_IT: Codice errore sconosciuto.

en: Use this content
it_IT: Utilizza questo contenuto

en: Use this image as:
it_IT: Usa questa immagine come:

en: Usually used for video, infographics, or product descriptions
it_IT: Solitamente utilizzato per video, infografiche o descrizioni di prodotti

en: Usually used to make high-ranked articles that will generate more leads
it_IT: Solitamente utilizzato per creare articoli di alto livello che genereranno più contatti

en: We apologize for the inconvenience. The AI content generation process encountered a server error. Please try again later.
it_IT: Ci scusiamo per il disagio. Il processo di generazione del contenuto AI ha riscontrato un errore del server. Riprova più tardi.

en: What are the focus keywords of your content?
it_IT: Quali sono le parole chiave del tuo contenuto?

en: What content do you want AI to create today?
it_IT: Quali contenuti vuoi che l'AI crei oggi?

en: What do you want to make today?
it_IT: Cosa vuoi fare oggi?

en: What is your content about?
it_IT: Di cosa tratta il tuo contenuto?

en: words
it_IT: parole

en: Write a motivational post about...
it_IT: Scrivi un post motivazionale su...

en: Write a recommendation list of...
it_IT: Scrivi un elenco di raccomandazioni...

en: Write a step-by-step tutorial about...
it_IT: Scrivi un tutorial passo per passo su...

en: Write a summary of...
it_IT: Scrivi un riassunto di...

en: Write an article about ...
it_IT: Scrivi un articolo su ...

en: Write promotional content about...
it_IT: Scrivi contenuti promozionali su...

en: Write your feedback
it_IT: Scrivi il tuo feedback

en: Write your main topic
it_IT: Scrivi il tuo argomento principale

en: Write your question
it_IT: Formula la tua domanda

note: translators: %s: PHP version
en: You are running <b>%s</b> PHP version.
it_IT: È in esecuzione la versione di PHP <b>%s</b>.

en: You're good to go, but you can share more details for better results
it_IT: Sei pronto per partire, ma puoi condividere più dettagli per ottenere risultati migliori
