Hostinger AI Assistant - en to id_ID translation catalogue (95 entries)

en: Action Failed. Try again or contact support. Apologies.
id_ID: Maaf, terjadi kesalahan. Silakan coba lagi atau hubungi tim support.

en: Add an image inside my content
id_ID: Tambahkan gambar di konten saya

en: AI may produce inaccurate information
id_ID: AI dapat menghasilkan informasi yang tidak akurat

en: AI-generated image
id_ID: Gambar buatan AI

en: An unexpected error occurred. Please try again or contact support.
id_ID: Maaf, terjadi kesalahan. Silakan coba lagi atau hubungi tim support.

en: Are you sure you want to replace your existing content with a new one ?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin mengganti konten saat ini dengan yang baru?

en: Ask AI
id_ID: Tanya AI

note: translators: %s: PHP version
en: Attention:
id_ID: Penting:

en: Balances depth and readability, engaging audiences and driving leads.
id_ID: Konten mendalam dan mudah dibaca, menarik perhatian audiens, dan meningkatkan kunjungan.

en: Brewing content with magic
id_ID: AI sedang menulis konten

en: Cancel
id_ID: Batalkan

en: characters
id_ID: karakter

en: Choose the length of generated content
id_ID: Pilih panjang konten

en: Choose the type of content that will be generated
id_ID: Pilih jenis konten

en: Choose your desired emotional impact on readers
id_ID: Pilih dampak emosional yang diinginkan untuk pembaca

en: Clear chat
id_ID: Hapus chat

en: Clicking <b>Generate new content</b> will permanently delete your existing content and generate a new one on your recent inputs.
id_ID: Dengan klik <b>Buat konten baru</b>, konten saat ini akan dihapus secara permanen dan digantikan dengan konten baru.

en: Close
id_ID: Tutup

en: Content length
id_ID: Panjang konten

en: Content main idea
id_ID: Ide utama konten

en: Content Type
id_ID: Jenis Konten

en: Create content
id_ID: Buat konten

en: Create Post with AI
id_ID: Buat Postingan dengan AI

en: Create Your Content with AI
id_ID: Buat Konten dengan Bantuan AI

en: Description
id_ID: Deskripsi

en: Do you have any comments/suggestions to improve our AI tools?
id_ID: Apakah Anda punya komentar/saran untuk meningkatkan tool AI kami?

en: Edit as a draft
id_ID: Edit sebagai draft

en: Effortless and time-saving
id_ID: Mudah dan cepat

en: Enter at least 10 characters
id_ID: Masukkan minimal 10 karakter

en: Example: website development, WordPress tutorial, ...
id_ID: Contoh: pengembangan website, tutorial wordpress, ...

en: Excellent
id_ID: Bagus

en: Friendly
id_ID: Mudah

en: Generate new content
id_ID: Buat konten baru

en: Hi, I'm your personal AI Assistant. You can ask me any questions you have regarding WordPress. I'm still learning, so sometimes can make mistakes. What questions do you have?
id_ID: Halo, saya AI Assistant Anda! Silakan tanya apa saja. Saya masih belajar, jadi mungkin bisa ada kesalahan. Apa pertanyaan Anda?

note: Plugin Name of the plugin
en: Hostinger AI
id_ID: AI Hostinger

note: Description of the plugin
en: Hostinger AI plugin for WordPress.
id_ID: Plugin AI Hostinger untuk WordPress.

en: How would you rate your experience using our AI Assistant plugin for content generation? (Scale 1-10)
id_ID: Seberapa puaskah Anda menggunakan AI Assistant kami untuk pembuatan konten? (Skala 1-10)

note: Plugin URI of the plugin Author URI of the plugin
en: https://hostinger.com
id_ID: https://hostinger.co.id

en: I'm sorry, I didn't understand your question. Could you please rephrase it or ask something different?
id_ID: Maaf, saya tidak mengerti pertanyaan Anda. Silakan modifikasi pertanyaan Anda atau ajukan pertanyaan lain?

en: If you skip this part, AI will automatically generate keyword suggestions after you generate the content
id_ID: Jika Anda melewatkan bagian ini, AI akan membuat saran keyword untuk konten Anda secara otomatis

en: Insert this image inside content
id_ID: Masukkan gambar ini ke konten

en: Keywords
id_ID: Keyword

en: Leave feedback
id_ID: Berikan saran

en: Let us know more about your content idea. For example: Article about how to use WordPress to dive into website development including tutorials how to use it in a simple way...
id_ID: Deskripsikan konten yang Anda inginkan. Contohnya: Artikel cara mudah buat website dengan WordPress...

en: Let us now more about your post idea. Share more details for better results
id_ID: Deskripsikan ide postingan Anda. Semakin banyak detail yang diberikan, semakin bagus hasilnya

en: Long
id_ID: Panjang

en: Main topic
id_ID: Topik utama

en: Medium
id_ID: Sedang

en: Meta descriptions offer concise page summaries in search results, aiding user understanding before clicking.
id_ID: Deskripsi meta menampilkan ringkasan dan informasi halaman untuk pengguna di hasil pencarian.

en: Neutral
id_ID: Netral

en: Optional
id_ID: Opsional

en: Personalize your content
id_ID: Personalisasikan konten Anda

en: Please note that all chat messages will be permanently deleted. This action cannot be undone. Proceeding will result in the removal of all messages from this chat session.
id_ID: Penting: semua pesan chat akan dihapus secara permanen dan tindakan ini tidak dapat dibatalkan. Dengan melanjutkan, semua pesan di chat ini akan dihapus.

en: Poor
id_ID: Kurang

en: Press Enter key to finalize a keyword
id_ID: Klik Enter untuk konfirmasi keyword

en: Publish
id_ID: Publikasikan

en: Rate your experience
id_ID: Rating pengalaman Anda

en: Send
id_ID: Kirim

en: SEO keywords improve web content visibility on search engines like Google by being relevant and naturally placed
id_ID: Keyword SEO meningkatkan visibilitas konten web di mesin pencari seperti Google dengan membuat konten lebih relevan dan natural.

en: SEO-friendly content
id_ID: Konten teroptimasi SEO

en: Set featured Image as thumbnail
id_ID: Atur Gambar utama sebagai thumbnail

en: Share Your Experience
id_ID: Bagikan Pengalaman Anda

en: Short
id_ID: Pendek

en: Sorry, the AI Chatbot is currently unavailable. Please try again later.
id_ID: Maaf, AI Chatbot saat ini tidak tersedia. Silakan coba lagi nanti.

en: Thank you for your feedback
id_ID: Terima kasih atas masukan Anda

note: translators: %s: PHP version
en: The Hostinger AI plugin requires minimum PHP version of <b>%s</b>.
id_ID: Plugin AI Hostinger memerlukan versi PHP minimum <b>%s</b>.

en: There was an error with your request. Please try again.
id_ID: Permintaan tidak dapat diproses. Silakan coba lagi.

en: These keywords can help your article and website rank higher in search engines. You can input up to 5 keywords.
id_ID: Keyword akan membantu meningkatkan peringkat artikel dan website Anda di mesin pencari. Masukkan maksimal 5 keyword.

en: To unlock the exclusive features of <b>Hostinger AI</b>, you must possess a unique API token, which is exclusively provided to Hostinger clients
id_ID: Untuk menginstal fitur eksklusif <b>AI Assistant Hostinger </b>, Anda harus memiliki token API, yang sediakan khusus untuk klien Hostinger.

en: Tone of voice
id_ID: Karakter brand

en: tones selected
id_ID: tone yang dipilih

en: Trustworthy
id_ID: Tepercaya

en: Unknown error code.
id_ID: Kode eror tidak dikenal.

en: Use this content
id_ID: Gunakan konten ini

en: Use this image as:
id_ID: Gunakan gambar ini sebagai:

en: Usually used for video, infographics, or product descriptions
id_ID: Biasanya digunakan untuk video, infografis, atau deskripsi produk

en: Usually used to make high-ranked articles that will generate more leads
id_ID: Digunakan untuk artikel peringkat atas untuk menghasilkan lebih banyak lead

en: We apologize for the inconvenience. The AI content generation process encountered a server error. Please try again later.
id_ID: Maaf, AI content generation mengalami kendala server. Coba lagi nanti.

en: What are the focus keywords of your content?
id_ID: Apa keyword utama konten Anda?

en: What content do you want AI to create today?
id_ID: Konten apa yang perlu dibuat AI hari ini?

en: What do you want to make today?
id_ID: Buat konten apa hari ini?

en: What is your content about?
id_ID: Apa isi konten Anda?

en: Witty
id_ID: Jenaka

en: words
id_ID: kalimat

en: Write a motivational post about...
id_ID: Buat postingan motivasi tentang...

en: Write a recommendation list of...
id_ID: Buat daftar rekomendasi untuk...

en: Write a step-by-step tutorial about...
id_ID: Buat tutorial lengkap tentang...

en: Write a summary of...
id_ID: Buat ringkasan tentang...

en: Write an article about ...
id_ID: Buat artikel tentang ...

en: Write promotional content about...
id_ID: Buat konten promosi tentang...

en: Write your feedback
id_ID: Berikan masukan Anda

en: Write your main topic
id_ID: Tulis topik yang Anda inginkan

en: Write your question
id_ID: Ketik pertanyaan Anda

note: translators: %s: PHP version
en: You are running <b>%s</b> PHP version.
id_ID: Anda menggunakan versi PHP <b>%s</b>.

en: You're good to go, but you can share more details for better results
id_ID: Ide bagus! Berikan lebih banyak detail untuk hasil yang lebih menarik
